Zirkonyum Tedavisi

Denta Center ile iletişim kurmak çok kolay! formu gönder en geç yarım saat içerisinde sizlere geri dönüş sağlayalım.

Zirkonyum Tedavisi

Zirkonyum Nedir?

Fazlasıyla sağlam bir materyal olan zirkonyum sadece diş alanında değil birçok alanda kullanılan dayanıklı bir maddedir. Beyaz renkli ve yarı şeffaf olduğu için ışığı geçirir ve normal dişlerle arasındaki fark kolayca anlaşılmaz. İyi bakıldığı takdirde çay kahve ve sigara gibi dış etkenlerle sararmaz ve uzun süre beyazlığını koruyabilir. Zirkonyum biyouyumlu bir materyaldir. Vücuda herhangi bir zararı yoktur ve tedavi genel olarak kısa sürede tamamlanabilmektedir.

zirkonyum fiyatları bütçemi zorlar mı
porselen diş kırılır mı

Zirkonyum Restorasyonlar Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Çürük, kırık veya herhangi bir nedenle aşırı madde kaybına uğramış dişlerde
 • Renkle ilgili problemlerde
 • Form bozukluklarında
 • Dişler arasındaki aralıkların kapatılmasında
 • Boyutu büyük dolguların varlığında
 • Kanal tedavisi yapılmış ve dayanıklılığı azalan dişlere koruyucu tedavi olarak

Zirkonyum Dişlerin Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum ,titanyum sınıfında oldukça güçlü bir metaldir. Zirkonyum biyouyumlu bir materyaldir yani doku tarafından reddedilmez. Oldukça dayanıklı ve estetik görünümlüdür. Zirkon materyalle yapılan dişler doğal diş gibi görünmektedir. Özellikle estetiğe önem veren hastalar için zirkonyum çok iyi bir seçenektir, çünkü hastanın dişleri dijital ortamda tasarlanarak gülüşüne ve yüz hattına uygun bir diş tasarlanır. Zirkonyum tedavisi gülüş tasarımı için olmazsa olmazdır. Aynı zamanda zirkon materyallerin ısı iletkenliği düşük olduğu için hastalar soğuk ya da sıcak fark etmeksizin gıdaları tüketebilir. Zirkon materyaller renk değişimine karşı da oldukça dayanıklıdır. Çay,kahve ya da sigara zirkon materyaller üzerinde renk değişimine sebep olmaz. Zirkon dişlerin zahmet gerektirecek bakımları yoktur. Dişlere nasıl bakılması gerekiyorsa zirkona da öyle bakılmalıdır. Burada en önemli şey düzenli diş fırçalama ve periyodik hekim kontrolüdür.

hollywood smile nedir

Zirkonyum Tedavisi İle Doğal Görünen Dişlere Sahip Olabilir Miyim?

Zirkonyum tedavisi ile doğal görünen dişlere sahip olabilirsiniz. Dişlerinizin ölçüsü alındıktan sonra dijital ortamda gülüş tasarımı yapılır. Burada hastanın istekleri, diş ve diş etlerinin yapısı, yüzün görünümü dikkate alınarak hastanın doğal dişine yakın renkte zirkonyum porselen dişler üretilir. Bu dişler hastaya özel olarak tasarlanır.

Zirkonyum Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Sağlıklı diş etlerine sahip bireylerde tedavi 1 hafta gibi bir süre sonunda tamamlanabilmektedir. Eğer hasta memnun kalmazsa revizyonlarla hastanın istediği gibi dişler şekillendirilebilir

porselen diş seçenekleri
zirkonyum kaplama İle porselen kaplama farkları

Zirkonyum Dişler Nasıl Yapılır?

Hastaların detaylı ölçüleri alınır. Ağız içi tarama ile alınan dijital ölçüler hata payı olmadığı için daha sağlıklı sonuçlar verir. Muayene sonrasında eğer diş etlerinde de bir sıkıntı yoksa hastanın dişleri yapılmaya başlar. Alınan ölçü ile dijital ortamda hastanın dişleri tasarlanarak CAD/CAM cihazlarında fiziksel hale çevrilir. Hastanın provası alındıktan sonra ufak rötüşlarlarla ve porselen kaplamayla zirkonyum diş hastanın dişlerine yapıştırılır.

Zirkonyum Diş Eti Hastaları İçin Uygun Mudur?

Zirkonyum diş yaptırmak isteyen hastaların öncelikle diş eti tedavisi görmesi gerekmektedir. Diş eti tedavisi yapıldıktan sonra zirkonyum yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Aynı Gün Dişinize Kavuşun!

Zirkonyum Dişler Düşer Mi?

Zirkonyum dişler, oldukça dayanıklı olan zirkon elementinden yapılan alaşımlardır. Hastalar zirkonyum tedavisinden sonra diş fırçalama başta olmak üzere ağız ve diş sağlığına dikkat ederlerse ,periyodik olarak 6 ayda bir doktor kontrolüne giderlerse zirkonyum dişlerini uzun süre kullanabilir.12-16 sene kullanılan zirkonyum dişler görmek mümkündür. Zirkonyum dişler ısıya, korozyana ve basınca dayanıklıdır.

Zirkonyum dişlerle sert veya kabuklu gıdalar tüketilmemeli, bu dişlere olması gerektiğinden fazla kuvvet uygulanmamalıdır. Hasta dişlerine gereken özeni göstermelidir. Olası bir kırık ya da çatlakta hekime başvurulmalıdır.

Her Yaş Grubundan Birey Zirkonyum Yaptırabilir Mi?

Her yaş grubundan birey zirkonyum yaptırabilmekle birlikte 18-20 yaş altındaki bireylere gelişim çağında oldukları için zirkonyum tedavisini tavsiye etmiyoruz. Zirkonyum ısı geçirgenliğinin az olması, doğal dişlere yakın renkte estetik görünüm sağlaması, renk değişimine karşı dirençli olması, son derece dayanıklı ve uzun ömürlü olması ,bakımının kolay olması gibi sebeplerden ötürü özellikle estetik görünüme önem veren  yetişkin insanlarda daha sık yapılan bir tedavidir.

Zirkonyum Tedavisi Sırasında Acı ya da Ağrı Hisseder Miyim?

Zirkonyum tedavisinde lokal anestetik maddeler kullanıldığından dolayı herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Ayrıca bu maddeler tedavi sonrası hassasiyeti azaltıp iyileşmeyi hızlandıracağı için hastalar için büyük konfor sağlar.

E-Max Kaplama Nedir?

E-max kaplama ,seramiğin bir biçimi ile yapılan kaplamalardır.Oldukça kaliteli bir malzemedir.
E-max ,hastalarda gerçek dişe benzer doğal görünümlü dişler kazandırmak için uygulanan bir yöntemdir.
E-max metal içermez, dolayısıyla metale hassasiyeti olan hastalar için rahatlıkla kullanılabilir.Zengin bir renk paleti bulunduğu için hastaların dişlerine uygun renk tonu seçilebilir.
Emax materyaller ışığı geçirdiği için doğal dişle oldukça benzer görünümdedir,biyouyumlu materyal oldukları için dokuya uyum sağlarlar.Ayrıca hastalar uzun yıllar bu dişleri kullanabilirler.
Estetik göründüğü için hastalar tarafından tercih edilirler.

E-Max Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

E-max diş kaplamaları hastalara doğala yakın,estetik bir görünüm sunar.Rengi solmuş ya da renk değiştirmiş dişler e-max kaplamayla tedavi edilebilir.
Gülüş tasarımında en önemli dişler ön dişlerdir.E-max özellikle ön dişlerde kullanılan bir tedavidir.Hastalarda eğri ya da kırık dişler varsa bu noktada e-max kaplama tercih edilebilir.Bunun yanında kanal tedavili dişlerin dayanıklılığını arttırmak için e-max kaplamalar tercih edilebilir.

E-Max Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

 • E-max materyaller translusent yani ışığı geçirgen özelliktedir. Bu bakımdan doğal diş yapısına benzer görünüm sağlarlar.
 • Hastanın diş rengine uygun renk seçilebilir.E-max için geniş bir renk paleti vardır.
 • Biyouyumlu materyallerdir, hastalar tedavi sonrasında rahatsızlık çekmeden kullanabilirler.
 • Yüzeyi kaygan olduğu için bakımı düzenli yapıldığı takdirde diş taşı oluşumu normal dişlere oranla çok daha azdır.
 • Dijital gülüş tasarımı için hastaların tercih ettiği bir yöntemdir.

E-Max Porselen Neden Tüm Dişlere Uygulanmıyor?

 E-max ,metal kaplamalara göre daha zahmetli bir yöntemdir. Estetik kaygının ön planda olduğu hastalarda e-max düşünüldüğü zaman öncelik ön taraftaki kesici dişlerdedir. Bunun sebebi ön dişlerin estetik görünümde en önemli etken olmalarıdır. E-max bu yüzden genellikle ön dişlere uygulanır.

 Ezici kuvvete ihtiyacı olan azı dişlerinde e-max uygulanmaz. Bu dişlere daha çok metal kaplamalar uygulanır çünkü bu dişler devamlı yük altındadır.

Zirkonyum Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum tedavisi ile doğal görünen dişlere sahip olabilirsiniz. Dişlerinizin ölçüsü alındıktan sonra dijital ortamda gülüş tasarımı yapılır.Burada hastanın istekleri, diş ve diş etlerinin yapısı, yüzün görünümü dikkate alınarak hastanın doğal dişine yakın renkte zirkonyum porselen dişler üretilir. Bu dişler hastaya özel olarak tasarlanır.

Zirkonyum dişler çok dayanaklıdır ve hastalar uzun yıllar bu dişleri kullanabilirler. Olur da bu dişlerde çatlak ya da kırıklar oluşursa o zaman tedavi edilmesi gerebilir

Her yaş grubundan birey zirkonyum yaptırabilmekle birlikte 18-20 yaş altındaki bireylere gelişim çağında oldukları için zirkonyum tedavisini tavsiye etmiyoruz.

Sorunuza Cevap Bulamadınız Mı?

Aradığınız bilgiye henüz ulaşamadıysanız, bizimle iletişim kurarak tüm sorularınıza uzman diş hekimlerimiz tarafından cevap bulabilirsiniz.

Hemen Ara
Online Randevu
WhatsApp
7/24 Acil Destek Hattı